Poznaj naszą winnicę

Winnica Chmielniki

Zaczęło się w 2001 roku, od kupna działki w Zaniemyślu, na Chmielnikach, gdzie znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu. Był tam dom, stawy, a na obszarze pól hektara pole. Na początku zasialiśmy trawę, ale potem pomyśleliśmy, że szkoda, aby tam był tylko trawnik...

Widok z lotu ptaka na Winnicę Chmielniki

Po wyjazdach do Włoch, staliśmy się miłośnikami dobrego wina. A że przeczytałem gdzieś, że w Polsce wino też ma prawo się udać i nasz kraj ma tradycje winiarskie, postanowiliśmy spróbować. I tak założyliśmy niewielką winnicę...

Na początku musieliśmy dowiedzieć się, które odmiany winorośli nadają się do uprawy w naszych warunkach. Szukaliśmy sadzonek, które są mocne i odporne na zimno oraz szybko rosną, uwzględniając fakt, że nasz region nie zawsze obfituje w słoneczne dni, a także jest narażony na różne choroby. W 2005 roku postanowiliśmy zakupić nasze pierwsze sadzonki. Skontaktowaliśmy się z niemieckim producentem, Panem Reinhardem Antesem, z miejscowości Happenheim niedaleko Frankfurtu nad Menem.

Za jego namową przebadaliśmy glebę, aby ustalić jej właściwości, w celu doboru najlepszej podkładki do naszych sadzonek. Jako pierwsze zasadziliśmy odmiany Rondo, Regent, Pinot Noir, Domina oraz Kerner. Jako, że był to eksperyment, mogliśmy na własnych błędach uczyć się pielęgnować plantację oraz wyrabiać nasze pierwsze wino. Niestety tylko Rondo i Regent okazały się dobrym wyborem. Z tego względu w 2011 roku postanowiliśmy dosadzić 300 sadzonek Ronda i rozpocząć produkcje białego wina – Solaris i Muskaris. Okazało się, że właśnie te odmiany idealnie pasują do naszej winnicy. W 2014 powiększyliśmy plantację o 380 sadzonek Solarisa. W kolejnych latach dosadziliśmy jeszcze Rondo, Rieslinga oraz Muscarisa.

Obecnie posiadamy 570 sadzonek Ronda, 260 Rieslinga, 300 Solarisa, 220 Muscarisa oraz 95 Rieslinga.

Pole uprawne winogrona

Z pasji do wina

Nasze początki były skromne, ale pełne wytrwałości i zaangażowania. Rozpoczynaliśmy od eksperymentów, testując różne odmiany winorośli, aby znaleźć te najbardziej odpowiednie dla naszej gleby i klimatu. Dzięki temu możemy teraz z dumą powiedzieć, że nasze winnice są domem dla wyjątkowych odmian, które tworzą niepowtarzalny charakter naszych win. Każdy etap produkcji, od dbałości o nasze winorośle, przez staranne zbieranie gron, aż po precyzyjną proces fermentacji, jest dla nas nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim wyrazem pasji do tego, co robimy.